Europejska Giełda Maszyn Masarskich Kampol

You are here: Home
Thursday, 24 May 2018
Zamieszczone: Tuesday, 05 July 2011 13:54

Ceny ciężkich jagniąt w Unii zaczęły spadać

Rate this item
(0 votes)

W połowie czerwca br. ceny ciężkich jagniąt w krajach Unii Europejskiej spadły po raz pierwszy od prawie trzech miesięcy poniżej poziomu 500 euro/100 kg (waga poubojowa). W minionych trzech miesiącach ceny tych zwierząt osiągały poziom najwyższy od kilku lat.

Wzrost cen wynikał z niskiej podaży na rynku unijnym oraz spadku dostaw spoza Wspólnoty, głównie z Nowej Zelandii. Obecny spadek cen wynika z kolei z sezonowego wzrostu podaży jagniąt na rynku. Pomimo tego spadku ceny ciężkich jagniąt i tak pozostają na wyższym poziomie w stosunku do analogicznego okresu sprzed roku. We Francji ceny tych zwierząt są wyższe o 11%, w Hiszpanii o 20%, w Rumunii o 19%, w Niemczech o 14%, w Wielkiej Brytanii o 11%, a w Polsce o 23%.

Średnio w Unii ceny ciężkich jagniąt w 23 tygodniu roku były o 12% wyższe niż w analogicznym okresie 2010 roku. W przypadku lekkich jagniąt ewolucja cen bardziej odpowiada sezonowym zmianom. Obecnie poziom cen tych zwierząt kształtuje się powyżej pułapu z ostatnich dwóch lat, i wynosi około 580 euro/100 kg.

www.portalmiesny.pl

Polish (Poland)Hungarian (formal)Russian (CIS)English (United Kingdom)